$3.85
Description
This dramatic play center includes everything you need to set up a fun market in your Spanish class.
Use this resource to build your own market in your classroom, invite students to use Spanish only in order to buy or sell food items.
I have used this resource with 3rd, 4th, 5th, 6th and even some 8th graders. They all love the “real” shopping experience.
Files included
- Instructions
- Play money labeled in Spanish ($1, $5, $10, $20, $50 and $100)
- 12 food items flashcards
- Useful phrases list
- Shopping and pricing lists
Vocabulary included
- Las manzanas/the apples
- Las peras/the pears
- Los limones/The lemons
- Las sandias/The watermelons
- Los rabanos/the radishes
- Las zanahorias/the carrots
- Los tomates/the tomatoes
- Las cebollas/the onions
- El cereal/the cereal
- El jugo/the juice
- La leche/the milk
- El queso/the cheese
Leave a Reply